Vyhľadávanie zájazdov
Madeira a Azorské ostrovy - Portugalsko - Madeira

Madeira a Azorské ostrovy

Portugalsko » Madeira

,Madeira a Azorské ostrovy

Počet termínov:

0 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava:

-

Doprava:

- -

Počasie:

Dnes Počasí v Madeira - transparent 21°C


Popis

Ak ste milovníkom prírodných krás, hôr a kvetov, ostrovy Madeira a Sao Miguel sú pre Vás tým  správnym miestom na dovolenku. Ostrov Madeira nadchne záhradami plnými rôznorodých exotických kvetov a divokými horami pretkanými originálnym zavlažovacím systémom, nazývaným levády. Ostrov Sao Miguel (Azorské ostrovy) zas očarí malebnou sýtozelenou krajinou so sopečnými masívmi a krátermi s mystickými jazerami. 

Úvod

9-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

8x v hoteli 3*/4*

Stravovanie

8 x polpenzia

Doprava

Letecká, autokarová počas pobytu.

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu Viedeň – Funchal (s prestupom), Funcahl – Ponta Delgada, Ponta Delgada – Viedeň (s prestupom), transfer Bratislava – Schwechat – Bratislava, autokarová doprava podľa programu, 8  x ubytovanie v hoteli 3*/4* s polpenziou, sprievodcu CK.

Cena nezahŕňa

Vstupy a cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 270 EUR.

Ostatné doplatky

Za 1/1 izbu 265 EUR.

Upozornenie

Zmena programu, odletových miest a letových časov vyhradená.

1. deň

Transfer z Bratislavy na letisko Schwechat (Viedeň) Odlet na Madeiru. Transfer do hotela, ubytovanie, večera.

2. deň

Raňajky. Odchod na celodennú prehliadku hlavného mesta ostrova Funchal. Počas prehliadky uvidíme park Santa Catarina, sochu Sissi a Krištofa Kolumba, katedrálu,  ochutnáme víno Madeira v Oliveiras - najstarších vínnych pivniciach ostrova, navštívime  manufaktúru na výrobu výšiviek a miestnu tržnicu, tropickú záhradu (možnosť vyviezť sa k záhrade lanovkou) a na záver si pozrieme barokový pútnický kostol Monte, v ktorom pochovali posledného rakúskeho cisára z rodu Habsburgovcov. Vychýrenou sa stala miestna atrakcia – jazda v tradičnom tobogáne dlhom 2 km. Návrat do hotela. Večera.

3. deň

Raňajky. Odchod na celodenný výlet do západnej časti ostrova: hlavná cesta ostrova Estrada Monumental nás privedie najskôr do mestečka Camara de Lobos  a ďalej ku Cabo Girao – útesu (druhý najvyšší na svete) s úchvatným výhľadom. Zastavíme sa v Ribeira Brava, ktoré je situované na úrovni mora a navštívime jaskyňu Grutas e Centro de Vulcanismo. Pokračovanie do mestečka Porto Moritz s unikátnym prírodným kúpaliskom z lávových kameňov. Po zastávkach pri Seixal (vodopád Nevestin závoj Véu da Noiva) a Sao Vicente návrat do hotela. Večera v hoteli.

4. deň

Raňajky. Dnes sa vydáme na celodenný výlet do východnej časti ostrova. Po ceste sa zastavíme v dedinke Camacha a pokračujeme k druhému najvyššiemu vrchu Madeiry Pico do Areiro (1 818 m.) Cez vnútrozemie prejdeme do Ribeiro Frio, známeho farmou na pstruhy situovanej v krásnej záhrade. Po ceste na severovýchod ostrova navštívime mestečko Santana, kde sa nachádzajú jedny z posledných madeiranských domov v tvare písmena A. Na spiatočnej ceste budeme cez Portelu pokračovať do najvýchodnejšej časti Madeiry a zastavíme sa na vyhliadke Ponta do Rosio. Ďalej postupujeme pozdĺž pobrežia cez Machico - prvé miesto, kde sa vylodili moreplavci pri objavení Madeiry. Návrat do hotela, večera.

5. deň

Raňajky.  Prelet na Azorské ostrovy – ostrov Sao Miguel, transfer do hotela. Popoludní prehliadka hlavnej metropoly Ponta Delgada – mesta mnohých tvárí, kde sa 500-ročná tradícia snúbi s modernou a kozmopolitná atmosféra s pokojom a pohodou Azorských ostrovov. Mesto ponúka niekoľko zaujímavých  historických pamätihodností, ako sú kostoly a historické vily. Návrat do hotela, večera.

6. deň

Po raňajkách výlet do Furnasu, po ceste zastávka na vyhliadke Santa Iria s okúzľujúcim výhľadom na vnútrozemie a severné pobrežie. Príchod do dedinky Furnas, známej sopkou a tzv. caldeiras s dymiacimi gejzírmi a horúcimi žriedlami, ktoré sú zdrojom liečivého bahna a minerálnej vody. Miesto je známe aj typickým miestnym pokrmom Cozido, ktoré sa pripravuje v zakopanom hrnci zohrievanom vulkanickou parou. Po obede pokračovanie  do chránenej prírodnej rezervácie Lagoa do Fogo (Ohnivé jazero), ktorá je bezpochyby jednou z najväčších atrakcií ostrova. Po ceste zastávka v mestečku Ribeira Grande, malebne položeného na vulkanickej náhornej plošine nad morom, s čarovným historickým centrom a oblúkovým mostom. Mystické modré jazero dlhé 2 km, ktoré vypĺňa dno vyhasnutého krátera, vzniknutého erupciou v r. 1563, je obklopené vysokými kopcami s endemickou vegetáciou a ponúka nádherné scenérie. Návrat do hotela.

7. deň

Raňajky, celodenný výlet do mesta Nordeste vo východnej, najdivokejšej časti ostrova. Po ceste zastávka v Ribeira Quente, jednom z najkrajšie položených prístavov na St. Miguel -v prvej osídlenej osade na ostrove Vila da Povocao. Nenecháme si ujsť nádherné vyhliadky  z Miradouro do Por do Sol a Ponta do Sossego. Na záver výletu navštívime prírodný park Ribeira dos Caldeiroes s vodopádmi, vodnými mlynmi a exotickou subtropickou vegetáciou. Návrat do hotela. Večera.

8. deň

Raňajky. Odchod poldenný výlet  k sopečnému masívu Sete Cidades, po ceste zastávka na vyhliadke Vista do Rei, ktorá ponúka jeden z najkrajších panoramických výhľadov na ostrov a na dve jazerá – modré a zelené v obrovskom sopečnom kráteri s obvodom až 12 kilometrov a kolmými stenami vysokými 300 metrov. Návrat do hotela. Večera.

9. deň

Transfer na letisko. Odlet do Viedne, transfer do Bratislavy.

Termin

27.9.-5.10.2018

Miesto_a_cas_nastupu

Bratislava, Trnavské mýto (parkovisko pred Istropolisom) o 10:20 hod.

 

Zraz účastníkov: 10 minút pred odchodom transferového autobusu.

 

Sprievodca

ALENA ZNACHOROVÁ (ZÁSTUPCA CK POČAS ZÁJAZDU)

Sprievodkyňa bude čakať skupinu na letisku vo Funchale. Kontakt na sprievodkyňu: 00351961565016

Na letisko klientov odprevadí technický sprievodca.

 

Kontakt pre prípad urgentných okolností: 00421903280510 (pracovníčka CK)

Doprava

Letecká spoločnosť: TAP PORTUGAL

 

Letové časy:

27.9.2018 TP1271 VIE LIS  13:20  15:55

27.9.2018 TP1645 VIE LIS  17:30  19:15

1.10.2018 TP6657 FNC PDL 12:50  13:55

5.10.2018 TP1864  LIS VIE 07:00  10:10

5.10.2018 TP1274  LIS VIE 14:25  18:45

 

Registrácia (check-in) sa začína 2 hodiny pred plánovaným odletom a končí 45 minút pred plánovaným odletom. Ak sa na registráciu pred odletom nedostavíte načas, nebude Vám povolený vstup na palubu lietadla a Vaša rezervácia bude zrušená bez nároku na refundáciu.

 

Všetky uvedené časy sú miestne!

 

V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, ktoré sa počas leteckej prepravy vyskytnú, je za vzniknutú situáciu zodpovedná letecká spoločnosť a klient je povinný riadiť sa pokynmi letiskového personálu. Prípadné reklamácie alebo nároky na refundáciu je klient povinný si uplatňovať vo svojom mene priamo v leteckej spoločnosti na základe predloženia všetkých dokladov.

 

Dolezite_upozornenie

TAP Portugal povoľuje max. 23 kg registrovanej batožiny pre 1 pasažiera a 1 kus príručnej batožiny do 8 kg, s maximálnymi rozmermi 55 x 40 x 20 cm.  Zdieľanie batožiny nie je povolené, a to ani v prípade cestujúcich majúcich spoločnú rezerváciu.

Bezpecnostne_pravidla_na_letiskach

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny.

 

Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesi tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.

 

Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.

 

Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

 

Podmienky_vstupu_a_viza

Pre občanov Slovenskej republiky je vstup do Portugalska možný s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) sa počnúc dňom 26.6. 2012 všetky cestovné doklady vydávajú ako individuálne cestovné doklady. Z uvedeného vyplýva, že od tohoto dňa sa už nevykonávajú zápisy detí do 5. rokov veku do cestovného dokladu rodiča a deti do 5. rokov musia mať pri vstupe do krajiny vlastný cestovný doklad.  Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča musí sa preukázať vlastným platným cestovným pasom a písomným povolením rodičov, pričom pravosť podpisu rodičov na povolení musí byť overená notárom.

 

V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov v cudzine, môže veľvyslanectvo SR vydať slovenskému občanovi „cestovný preukaz“. Ide o náhradný cestovný doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný je aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať.  Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali v takejto situácii urobiť, je ohlásenie straty, resp. odcudzenia dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získanie potvrdenia o tejto skutočnosti. Môžete tiež požiadať políciu o umožnenie telefonického rozhovoru s veľvyslanectvom SR, ktoré vás bude informovať ako ďalej postupovať.  K žiadosti o vydanie cestovného preukazu, ktorú občan vypĺňa na veľvyslanectve, je potrebné predložiť dve farebné fotografie pasového formátu a uhradiť správny poplatok. Od úhrady správneho poplatku je možné po zvážení všetkých okolností, v ktorých sa občan ocitol, upustiť.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone

Embaixada da República Eslovaca,

Avenida da Liberdade 200, 5 Esq.

1250 - 147 Lisboa, Portugalsko

Telefón: 00351/213583300, 00351/213583301

Mobilný telefón: 00351917340255 (dipl. služba/emergency call)

Fax: 00351/21 358 33 09

E-mail: emb.lisbon@mzv.sk

Internet: www.mzv.sk/lisabon

 

Ubytovanie_a_stravovanie

27.9.-1.10.2018 Hotel Golden Residence, Rua do Cabrestante 25, 9000-105 Funchal, tel.: +351291710100

https://www.goldenresidencehotel.com.pt/

 

1.-5.10.2018  Hotel Matriz, Rua Padre Mestre Joao José de Amaral, 9500-048 Ponta Delgada, tel.: +351 296 206 060

http://www.hotelmatriz.pt/

 

Stravovanie: 8 x raňajky, 7 x večera v hoteli, 1 obed Cozido

 

Program_zajazdu

1. deň: Transfer z Bratislavy na letisko Schwechat (Viedeň) Odlet na Madeiru. Transfer do hotela, ubytovanie, večera..

 

2. deň: Raňajky. Odchod na celodennú prehliadku hlavného mesta ostrova Funchal. Počas prehliadky uvidíme park Santa Catarina, sochu Sissi a Krištofa Kolumba, katedrálu, ochutnáme víno Madeira v Oliveiras - najstarších vínnych pivniciach ostrova, navštívime  manufaktúru na výrobu výšiviek a miestnu tržnicu, tropickú záhradu (možnosť vyviezť sa k záhrade lanovkou) a na záver si pozrieme barokový pútnický kostol Monte, v ktorom pochovali posledného rakúskeho cisára z rodu Habsburgovcov. Vychýrenou sa stala miestna atrakcia – jazda v tradičnom tobogáne dlhom 2 km. Návrat do hotela. Večera.

 

3. deň: Raňajky. Odchod na celodenný výlet do západnej časti ostrova: hlavná cesta ostrova Estrada Monumental nás privedie najskôr do mestečka Camara de Lobos  a ďalej ku Cabo Girao – útesu (druhý najvyšší na svete) s úchvatným výhľadom. Zastavíme sa v Ribeira Brava, ktoré je situované na úrovni mora a navštívime jaskyňu Grutas e Centro de Vulcanismo. Pokračovanie do mestečka Porto Moniz s unikátnym prírodným kúpaliskom z lávových kameňov. Po zastávkach pri Seixal (vodopád nevestin závoj Véu da Noiva) a Sao Vicente návrat do hotela. Večera v hoteli.

 

4. deň: Raňajky. Dnes sa vydáme na celodenný výlet do východnej časti ostrova. Po ceste sa zastavíme v dedinke Camacha, v ktorej sa nachádza výrobňa ratanového nábytku so suvenírovým obchodom. Ďalšia zastávka bude na  druhom najvyššom vrchu Madeiry Pico do Areeiro (1 818 m.) Pokračujeme cez vnútrozemie do Ribeiro Frio, známeho  farmou na pstruhy situovanej v krásnej záhrade. Po ceste na severovýchod ostrova navštívime mestečko Santana, kde sa nachádzajú typické domy v tvare ppísmena A. Na spiatočnej ceste budeme cez Portelu pokračovať do najvýchodnejšieho cípu Madeiry a zastavíme sa na vyhliadke Ponta do Rosio. Návrat do hotela pozdĺž pobrežia cez Machico - prvé miesto, kde sa vylodili moreplavci pri objavení Madeiry.Večera v hoteli.

 

5. deň: Raňajky. Transfer na letisko, prelet na Azorské ostrovy – ostrov Sao Miguel, transfer do hotela. Popoludníprehliadka hlavnej metropoly Ponta Delgada – mesta mnohých tvárí, kde sa 500-ročná tradícia snúbi s modernou a kozmopolitná atmosféra s pokojom a pohodou Azorských ostrovov. Mesto ponúka niekoľko zaujímavých  historických pamätihodností ako sú kostoly a historické vily. Návrat do hotela, večera.

 

6. deň: Po raňajkách výlet do Furnasu, po ceste zastávka na vyhliadke Santa Iria s okúzľujúcim výhľadom. Príchod do dedinky Furnas, známej sopkou a tzv. caldeiras s dymiacimi gejzírmi a horúcimi žriedlami, ako aj typickým miestnym pokrmom Cozido, ktoré sa pripravuje v zakopanom hrnci zohrievanom vulkanickou parou. Pokračovanie  do chránenej prírodnej rezervácie Lagoa do Fogo (Ohnivé jazero), ktorá je bezpochyby jednou z najväčších atrakcií ostrova. PO ceste zastávka v mestečku Ribeira Grande, malebne položeného na vulkanickej náhornej plošine nad morom. Mystické modré jazero Lagoa do Fogo dlhé 2 km, ktoré vypĺňa dno vyhasnutého krátera, vzniknutého erupciou v r. 1563, je obklopené vysokými kopcami a ponúka nádherné scenérie. Návrat do hotela.

 

7. deň Raňajky, celodenný výlet do mesta Nordeste vo východnej, najdivokejšej časti ostrova. Po ceste zastávka v Ribeira Quente, jednom z najkrajšie položených prístavov na St. Miguel,  v prvej osídlenej osade na ostrove Vila da Povocao. Nenecháme si ujsť nádherné vyhliadky  z Miradouro do Por do Sol a Ponta do Sossego. Na záver výletu navštívime prírodný park Ribeira dos Caldeiroes s vodopádmi, vodnými mlynmi a exotickou subtropickou vegetáciou. Návrat do hotela. Večera.

 

8. deň: Raňajky. Odchod poldenný výlet  k sopečnému masívu Sete Cidades, po ceste zastávka na vyhliadke Vista do Rei, ktorá ponúka jeden z najkrajších panoramických výhľadov na ostrov a na dve jazerá – modré a zelené v obrovskom sopečnom kráteri s obvodom až 12 kilometrov a kolmými stenami vysokými 300 metrov. Návrat do hotela. Večera.

 

9. deň: Raňajky, transfer na letisko. Odlet do Viedne, transfer do Bratislavy.

 

Zmena programu vyhradená.

Orientacne_ceny_vstupov

Madeira:

Botanická záhrada 6,00 EUR

Tropická záhrada 12,50 EUR

Tobogán 15,00 EUR

Lanovka 10,00 EUR/jedna cesta, 15,00 EUR tam aj späť

Jaskyňa Grutas e Centro de Vulcanismo 6,00 EUR

 

Azorské ostrovy:

Botanická záhrada José do Canto  3,50 EUR

Vojenské múzeum  3,00 EUR

Prezidentská záhrada  2,00 EUR

Termálne kúpele Furnas  3,00 EUR

 

Doporucenia_a_upozornenia

•       na zájazd sa vzťahujú ”Zmluvné podmienky Cestovnej kancelárie Travel, a.s.”, uverejnené v ponukovom katalógu;

•       škody, ktoré účastníci zájazdu spôsobia vlastným zavinením, sú povinní uhradiť priamo na mieste;

•       každý účastník je zodpovedný za vlastné cestovné doklady;

•       nezabudnite si so sebou zobrať Zmluvu o obstaraní zájazdu, ktorej prílohu tvoria poistné podmienky pre ošetrujúceho lekára ako potvrdenie o poistení, pokiaľ ste si toto poistenie u nás objednali a zaplatili;

•       za služby nečerpané vinou zákazníka Satur Travel, a.s. neposkytuje náhradu.

 

Vseobecne_informacie_o_krajine

MADEIRA:

Oficiálny názov: Portugalská republika, autonómna oblasť Madeira        

Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Portugalska

Rozloha: 801 km2

Počet obyvateľov: 289,000 (údaj z roku 2016)

Hlavné mesto: Funchal

Jazyk: portugalský (úradný jazyk)

Mena: EUR

 

AZORSKĚ OSTROVY:

Oficiálny názov: Portugalská republika, autonómna oblasť Azorské ostrovy        

Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Portugalska

Rozloha: 9 ostrovov s rozlohou 2 333 km2: St. Miguel je najväčší (747 km2) 

Počet obyvateľov: 245,746  (údaj z roku 2012)

Správne stredisko: Ponta Delgada (St. Miguel)

Jazyk:       portugalský (úradný jazyk)

Mena:       EUR

 

Prakticke_informacie

ČASOVÉ PÁSMO

Na súostroví Madeira je časový posun v - 1 hodina oproti SEČ, je tam teda o 1 hodinu menej oproti nášmu času.

Na Azorských ostrovoch je časový posun - 2 hodiny oproti SEČ, je tam teda o 2 hodiny menej oproti nášmu času.

 

KLIMATICKÉ PPODMIENKY

Madeira má stále podnebie a označuje sa ako ostrov večnej jari. Počasie na ostrove je ovplyvňované vetrom vanúcim od Atlantiku, teplým Golfským prúdom, ale aj vysokými horami, na vrcholoch ktorých sa zvyknú zhlukovať mraky. Počasie na pobreží je príjemné s priemernými teplotami od 18 °C v zime do 25 °C, pričom teplota mora je v podstate rovnaká (17 - 23 °C). V horách treba počítať s nižšími teplotami a zamračenou oblohou. Priemerná denná teplota v mesiaci sptember/október je 21 - 23°C

 

Azorské ostrovy majú subtropické podnebie s malými výkyvmi teplôt počas roka. Vplyv Atlantiku a teplého Golfského prúdu spôsobuje, že počasie je vlhké, nestále a môže sa zmeniť aj niekoľkokrát do dňa. Opar, ktorý sa vznáša nad krajinou, je však aj dôsledkom neustálych sopečných vplyvov, ktoré prehrievajú zem a dodávajú krajine na dramatickosti. Priemerná denná teplota v mesiaci september/október je 17 - 19°C.

BEZPEČNOSŤ

Cestovanie na Madeire a Azorských ostrovoch sa pokladá za bezpečné. Samozrejme, opatrnosti nikdy nie je dosť, a tak sa odporúča obozretnosť a dodržiavanie štandardných bezpečnostných opatrení.

 

ZDRAVIE

Zdravotnícke zariadenia sú v Portugalsku štátne a súkromné. Súkromné majú zpravidla vyššiu odbornú úroveň, sú technicky lepšie vybavené, ale sadzby sú vyššie jako na Slovensku. Cestujúcim sa odporúča pred odchodom uzavrieť cestovné poistenie.

 

JEDLÁ A NÁPOJE

Veľkú rolu v miestnej kuchyni Madeiry hrajú  ryby a morské plody. Najbežnejšou rybou na Madeire je espada, ktorá nevyzerá veľmi vábne, má však jemné biele mäso. Podáva sa varená, prípadne s banánmi, ktoré sa na ostrove pestujú vo veľkom množstve. Tradičné sú tiež tuniakové steaky v omáčke z madeiranského vína. Hovädzie mäso je taktiež neoddeliteľnou súčasťou miestnej kuchyne. Pripravuje sa ako tzv. espetada, čo je špíz s hovädzím mäsom, prekladaný bobkovým listom. Nezvyklou, ale chutnou prílohou sú vyprážané kocky z kukuričnej múky, bežné sú aj štandardné európske prílohy. Polievky sú skôr husté, najčastejšie to býva rajčinová s cibuľou a vajcom, zeleninová so zemiakmi a kapustou, alebo cesnaková s chlebom. Dezerty sú obvykle z karamelu, zmrzliny a ovocia. Nápoje: Stolové vína sú hlavne portugalské, výnimkou je madeiranské víno Atlantis Rose. Väčšina hrozna z miestnych viníc sa spotrebováva na tzv. Madeiru, ktorá sa spolu so známejším portským pije ako dezertné víno. Medzi známe miestne alkoholické nápoje patrí Poncha - koktail z miestnej pálenky z cukrovej trstiny, medu a šťavy z citróna.

 

Azorská kuchyňa je veľmi pestrá. Okrem kvalitného mäsa a mliečnych výrobkov, najmä syrov, sú neoddeliteľnou  súčasťou miestnej gastronómie plody mora. Typickým pokrmom je kotlík z rýb caldeirada de peire, ktorý sa môže podávať aj s jablkami, alebo chobotnica na víne zvaná polvo aiusado em vinho de cheiro. Z darov mora prevládajú hlavne homáre a im príbuzný druh caraco. Populárne sú tiež miestne klobásky, ako aj bravčové rebierka torresmos de porco, kotlík z bravčového mäsa cacoila, alebo lahodný pokrm z mäsa alcatra, ktorý sa na ostrovoch varí pomaly v nádobách z terracotty na peci. Medzi polievkami sa obľúbené caldo azedo (zakysaná polievka), caldo de peire (rybia polievka), či fervedouros (zemiaková sa kapustou). Azorčania si potrpia aj na sladkosti, takže výber dezertov je bohatý a záver stolovania možno spestriť aj sladkým či polosladkým vínom Chico Maria, alebo likérom licor de maracujá z ostrova St. Miguel.

 

OTVÁRACIE HODINY BÁNK A OBCHODOV

Banky sú pre verejnosť otvorené v pracovných dňoch (po-pia) od 9:00 hod. do 15:00 hod., väčšina obchodov, ale aj lekárne sú otvorené od 9:00 do 12:30  a od 14:00 do 18:30. V sobotu sa obchody zatvárajú o 13:00, supermarkety a obchodné centrá bývajú otvorené dlhšie. 

 

PREPITNÉ

Očakávané prepitné v reštauráciách predstavuje 10 - 15% z celkovej útraty. 

 

ELEKTRINA

Elektrické napätie je  230 V.  Zásuvky sú štandardné.

TELEFONOVANIE

Pri telefonovaní do Portugalska je treba vytočiť predvoľbu 00351 a následne kód mesta bez nuly. Pri telefonovaní z Portugalska na Slovensko je treba vytočiť predvoľbu 00421 a následne rovnako kód mesta bez nuly. 

 

ĎAĽŠIE INFORMÁCIE

Odporúčame si vziať pevnejšiu obuv a teplejšie nepremokavé oblečenie, keďže počasie môže byť premenlivé..

 

Dôležité telefónne čísla pri pobyte v Portugalsku:

Tiesňová linka: 112       

 

Umiestnenie ubytovacieho zariadenia na mape má len informatívny charakter a je poskytované bez záruky.

Žiadne recenzie pre tento hotel.