Vyhľadávanie zájazdov
Lisabon - Mesto moreplavcov - Portugalsko

Lisabon - Mesto moreplavcov

Portugalsko

Poznávame Európa katalóg,

LM


Lisabon - Mesto moreplavcov

Počet termínov:

1 termín / 1 Last minute / 0 First moment

Strava:

Raňajky

Doprava:

letecky Bratislava

Počasie:Orientacne_ceny_vstupov

Kláštor svätého Hieronyma 10 EUR

Castelo de Sao Jorge  8,50 EUR (seniori 5 EUR)

Socha Krista  6 EUR

Výťah Santa Justa  5 EUR

Sintra – Kráľovský palác (Pena Palace)  14,50 EUR 

Sintra – Palacio Nacional  10 EUR (seniori 8,50)

 

Transfer z letiska do hotela v prvý deň po prílete do Lisabonu a z hotela na letisko v posledný deň, rovnako ako prehliadku mesta a výlet do Sintry deň sú zabezpečené a zahrnuté v cene zájazdu. Ďalšia preprava v rámci mesta v priebehu pobytu nie je zabezpečená a každý účastník si platí cestovné na autobus resp. metro sám, priamo na mieste.

 

Cena cestovného v Lisabone:

Jednosmerný lístok  1,40 EUR

 

 

Doporucenia_a_upozornenia

•       na zájazd sa vzťahujú ”Zmluvné podmienky Cestovnej kancelárie Travel, a.s.”, uverejnené v ponukovom katalógu;

•       škody, ktoré účastníci zájazdu spôsobia vlastným zavinením, sú povinní uhradiť priamo na mieste;

•       každý účastník je zodpovedný za vlastné cestovné doklady;

•       nezabudnite si so sebou zobrať Zmluvu o obstaraní zájazdu, ktorej prílohu tvoria poistné podmienky pre ošetrujúceho lekára ako potvrdenie o poistení, pokiaľ ste si toto poistenie u nás objednali a zaplatili;

•       za služby nečerpané vinou zákazníka Satur Travel, a.s. neposkytuje náhradu.

 

Vseobecne_informacie_o_krajine

Oficiálny názov: Portugalská republika        

Štátne zriadenie: republika

Rozloha: 92 391 km2

Počet obyvateľov: 10 781 459 (údaj z roku 2016)

Hlavné mesto: Lisabon

Jazyk:  portugalský (úradný jazyk), mirandézština (regionálny jazyk)

Náboženstvo: 84,5 % Rímsko - katolícke, 2,2 % ostatné kresťanské, 9,3 % iné

Mena:  EUR

ČASOVÉ PÁSMO

V Portugalsku a na súostroví Madeira je časový posun v - 1 hodina oproti SEČ, je tam teda o 1 hodinu menej oproti nášmu času.

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Podnebie Portugalska je silne ovplyvnené Atlantickým oceánom. Letá sú preto chladnejšie a veternejšie ako v iných oblastiach tej istej zemepisnej šírky. Južné pobrežie Portugalska má príjemnejšie podnebie, čo je dané teplými morskými a vzdušnými prúdmi z Afriky a dá sa nazvať takmer stredomorským podnebím. Portugalský ostrov Madeira má stále podnebie a označuje sa ako ostrov večnej jari. Južné pobrežie má viac než 300 slnečných dní v roku a teplota vzduchu ani v zime neklesá pod 15 stupňov Celzia.

 

Priemerné denné teploty v Lisabone v mesiaci Máj sú 18 -22°C

 

BEZPEČNOSŤ

Cestovanie po Portugalsku sa pokladá za bezpečné. Samozrejme, opatrnosti nikdy nie je dosť, a tak sa odporúča obozretnosť a dodržiavanie štandardných bezpečnostných opatrení.

 

ZDRAVIE

Zdravotnícke zariadenia sú v Portugalsku štátne a súkromné. Súkromné majú zpravidla vyššiu odbornú úroveň, sú technicky lepšie vybavené, ale sadzby sú vyššie jako na Slovensku. V naliehavých prípadoch se odporúča ošetrenie na pohotovosti (Urgéncia). Občania SR môžu využívať európsky systém lekárskeho ošetrenia a na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia, vydaného zdravotnou poisťovňou v SR, majú nárok na neodkladné lekárske ošetrenie v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Napriek tomu sa cestujúcim odporúča pred odchodom uzavrieť aj cestovné poistenie.

 

JEDLÁ A NÁPOJE

Portugalským národným jedlom je treska alebo bacalhau. Existuje veľké množstvo úprav tresky a dokonca se hovorí, že Portugalci majú na každý deň v roku iný recept. Medzi nejznámejšie úpravy patrí „bacalhau a brás“ - kúsky sušenej, uvarenej tresky zmiešanej s osmaženým vajíčkom a kúskami zemiakov, či minihranoliek. Ďaľším známym receptom je „bacalhau com natas“, čo je treska zapečená so smotanou a zemiakmi. Slávne sú vyprážané „pataniscas“ – karbonátky so zmesi z tresky. Veľkú časť Portugalska obmýva Atlantický oceán, neprekvapuje teda veľké množstvo čerstvých morských rýb a morských plodov. Ryby dourada, corvina, sardinky, pescada a rabelo dostanete vždy grilované, ochutené len citrónom a soľou. Steaky se pripravujú z tuniaka a lososa, ako obloha sa k rybám väčšinou podáva zeleninový šalát, varená zelenina a zemiaky. Marisqueira je najlepším miestom, kde môžete ochutnať dary mora. Nájdete tu rôzne veľkosti kreviet a krabov, ustrice, nepreberné množstvo škeblí a perceves. Ako obloha sa odporúča teplé pečivo s cesnakovou majonézou či krabou pomazánkou. Najznámejšie vína sú Dăo und Serradayres (červené), Bucelas und Colares (biele), Vinho Verde (mladé víno, biele alebo červené). Bica je malá šálka veľmi silnej, čiernej kávy.

 

OTVÁRACIE HODINY BÁNK A OBCHODOV

Banky sú pre verejnosť otevorené od 9:00 hod. do 15:00 hod., niektoré banky v Lisabone majú otvorené cez pracovné dni do 18:00 hod. Veľké supermarkety a nákupné centrá majú otevorené od 9:00 do 23:00 hod., v nedelu od 9:00 do 20:00 hod. Bežné obchody sa otevárajú o 9:00 alebo 10:00 hod. a zatvárajú okolo 19:00 hod.

 

PREPITNÉ

Očakávané prepitné v reštauráciách predstavuje 10 - 15% z celkovej útraty. 

 

ELEKTRINA

Elektrické napätie je v Portugalsku je  220 V.  Zásuvky sú štandardné.

TELEFONOVANIE

Pri telefonovaní do Portugalska je treba vytočiť predvoľbu 0035 a následne kód mesta bez nuly.  Pri telefonovaní z Portugalska na Slovensko je treba vytočiť predvoľbu 00421 a následne rovnako kód mesta bez nuly. 

 

Dôležité telefónne čísla pri pobyte v Portugalsku: tiesňová linka 112       

 

Popis

Lisabon je hlavným mestom Portugalska – krajiny, ktorá bola po stáročia považovaná za koniec vtedy známeho sveta a jej hlavné mesto za bránu do neznámych exotických končín. Snáď aj preto sa v Lisabone snúbia architektonické a duchovné premeny významného európskeho mesta s vplyvmi exotickej Afriky aj ďalekej Latinskej Ameriky.

Úvod

4-dňový letecký zájazd.

Ubytovanie

3x v hoteli 3*.

Stravovanie

3x raňajky.

Doprava

Letecká.

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu Viedeň – Lisabon – Viedeň, transfer Bratislava – Schwechat – Bratislava, autobus počas pobytu, 3x ubytovanie v hoteli 3* s raňajkami, sprievodcu CK.

Cena nezahŕňa

Vstupy, pobytovú taxu a cestovné poistenie. 

Povinné doplatky

Servisné poplatky 220 EUR.

Ostatné doplatky

Za 1/1 izbu 115 EUR, za predstavenie "fado" 24 EUR (bez transferu).

1. deň

Transfer na letisko Schwechat. Odlet do Lisabonu, po prílete krátka autobusová okružná jazda mestom. Ubytovanie.

2. deň

Raňajky. Lisabon - mesto, na ktoré sa díva socha Krista, presná replika tej slávnejšej v Riu de Janeiro, prejdeme Mostom 25 Apríla. Lisabon sa vďaka svojmu prístupu k Atlantickému oceánu stal významným obchodným prístavom a križovatkou sveta s najväčšími suchými dokmi na európskom kontinente. O jeho veľkoleposti a jedinečnej atmosfére sa presvedčíme počas prehliadky: historické srdce a duša Portugalska, to je starobylá štvrť Belém s Kláštorom Hieronymov (vrchol manuelskej architektúry s nádhernou krížovou chodbou), veža Torre de Belém (pôvodne obranná veža a maják na rieke Tejo), maurská pevnosť Castelo de Sao Jorge, odkiaľ je úchvatný výhľad na celé mesto. Starobylé uličky nás zavedú do najstaršej štvrte Alfami, založenej Feničanmi, pravý portugalský kolorit zažijeme na Placa do Comercio – jednom z najväčších a najkrajších námestí Lisabonu, a nakoniec, keď sa vyvezieme železným výťahom Elevador de Santa Justa (podľa návrhu žiaka slávneho staviteľa A. G. Eiffela), starý Lisabon sa nám ukáže ako na dlani. Návrat na ubytovanie. Fakultatívne návšteva predstavenia typického portugalského hudobného žánru – fado.

3. deň

Raňajky, celodenný výlet do okolia Lisabonu na trase Sintra – Cabo da Roca a Cascais. Sintra, bývalé letovisko portugalskej šľachty, plné palácov rôznych štýlov a krivoľakých uličiek s malámi obchodíkmi je najnavštevovanejším miestom Portugalska (UNESCO). Hlavnou atrakciou je známy Palácio da Pena z 19. storočia, ktorá je najzachovalejším príkladom romantickej portugalskej architektúry, ďalším lákadlom je letná rezidencia portugalského kráľa Palacio Nacional de Sintra, postavená na prelome 15. a 16. storočia. V Cabo da Roca (najzápadnejší cíp kontinentálnej Európy) si vychutnáte nádherné výhľady a v rybárskom mestečku Cascais možno ochutnáte niektorú z miestnych rybích špecialít. Na záver si pozrieme portugalské Monte Carlo – Estoril. Návrat do Lisabonu.

4. deň

Raňajky, presun na letisko, odlet do Viedne, transfer do Bratislavy.

Termin

17.5.-20.5.2018

Miesto_a_cas_nastupu

Bratislava, Trnavské mýto (parkovisko pred Istropolisom) o 10:20 hod.

       

Zraz účastníkov: 10 minút pred odchodom transferového autobusu !!!

 

Sprievodca

CHRISTINE CHILOVÁ (ZÁSTUPCA CK POČAS ZÁJAZDU)

Doprava

Letecká spoločnosť: TAP PORTUGAL

 

Letové časy:

17.5.2018 TP1271 VIE LIS  13:20  15:55

20.5.2018 TP1274 LIS VIE  14:25  18:45

 

Registrácia (check-in) sa začína 2 hodiny pred plánovaným odletom a končí 45 minút pred plánovaným odletom. Ak sa na registráciu pred odletom nedostavíte načas, nebude Vám povolený vstup na palubu lietadla a Vaša rezervácia bude zrušená bez nároku na refundáciu.

 

Všetky uvedené časy sú miestne!

 

V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, ktoré sa počas leteckej prepravy vyskytnú, je za vzniknutú situáciu zodpovedná letecká spoločnosť a klient je povinný riadiť sa pokynmi letiskového personálu. Prípadné reklamácie alebo nároky na refundáciu je klient povinný si uplatňovať vo svojom mene priamo v leteckej spoločnosti na základe predloženia všetkých dokladov.

 

 

Dolezite_upozornenie

TAP Portugal povoľuje max. 23 kg registrovanej batožiny pre 1 pasažiera a 1 kus príručnej batožiny do 8 kg, s maximálnymi rozmermi 55 x 40 x 20 cm.  Zdieľanie batožiny nie je povolené, a to ani v prípade cestujúcich majúcich spoločnú rezerváciu.

Bezpecnostne_pravidla_na_letiskach

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny.

 

Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesi tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.

 

Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.

 

Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

 

Podmienky_vstupu_a_viza

Pre občanov Slovenskej republiky je vstup do Portugalska možný s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) sa počnúc dňom 26.6. 2012 všetky cestovné doklady vydávajú ako individuálne cestovné doklady. Z uvedeného vyplýva, že od tohoto dňa sa už nevykonávajú zápisy detí do 5. rokov veku do cestovného dokladu rodiča a deti do 5. rokov musia mať pri vstupe do krajiny vlastný cestovný doklad.  Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča musí sa preukázať vlastným platným cestovným pasom a písomným povolením rodičov, pričom pravosť podpisu rodičov na povolení musí byť overená notárom.

 

V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov v cudzine, môže veľvyslanectvo SR vydať slovenskému občanovi „cestovný preukaz“. Ide o náhradný cestovný doklad s územnou a časovou platnosťou, určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný je aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať.  Jedným z prvých krokov, ktoré by ste mali v takejto situácii urobiť, je ohlásenie straty, resp. odcudzenia dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získanie potvrdenia o tejto skutočnosti. Môžete tiež požiadať políciu o umožnenie telefonického rozhovoru s veľvyslanectvom SR, ktoré vás bude informovať ako ďalej postupovať.  K žiadosti o vydanie cestovného preukazu, ktorú občan vypĺňa na veľvyslanectve, je potrebné predložiť dve farebné fotografie pasového formátu a uhradiť správny poplatok. Od úhrady správneho poplatku je možné po zvážení všetkých okolností, v ktorých sa občan ocitol, upustiť.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone

Embaixada da República Eslovaca,

Avenida da Liberdade 200, 5 Esq.

1250 - 147 Lisboa, Portugalsko

Telefón: 00351/213583300, 00351/213583301

Mobilný telefón: 00351917340255 (dipl. služba/emergency call)

Fax: 00351/21 358 33 09

E-mail: emb.lisbon@mzv.sk

Internet: www.mzv.sk/lisabon

 

 

Ubytovanie_a_stravovanie

Ubytovacie zariadenie:

Hotel VIP Executive Zurique, R. Ivone Silva 18, 1050-124 Lisabon, Telefón: +351 21 781 4000

http://www.viphotels.com/en/Hotels/VIP-Executive-Zurique/About-Hotel.aspx

Stravovanie: Raňajky

Mesto Lisabon požaduje od klientov platenie tzv. pobytovej taxy (turistickej dane).  Táto taxa musí byť vždy uhradená priamo na mieste (v hoteli) a preto ju nemožno zahrnúť do ceny zájazdu.  Výška pobytovej taxy je 1 EUR za dospelú osobu na noc. 

 

Program_zajazdu

1. deň: Transfer z Bratislavy do Viedne, odlet do Lisabonu, po prílete krátka autobusová okružná prehliadka mesta. Ubytovanie.

 

2. deň:  Raňajky. Lisabon – mesto, na ktoré sa díva socha Krista, presná replika tej slávnejšej v Riu de Janeiro. Lisabon sa vďaka svojmu prístupu k Atlantickému oceánu stal významným obchodným prístavom a križovatkou sveta s najväčšími suchými dokmi na európskom kontinente. O jeho veľkoleposti a jedinečnej atmosfére sa presvedčíme počas prehliadky: historické srdce a duša Portugalska, to je starobylá štvrť Belém s Kláštorom Hieronymov (vrchol manuelskej architektúry s nádhernou krížovou chodbou), veža Torre de Belém (pôvodne obranná veža a maják na rieke Tejo), maurská pevnosť Sao Jorge (úchvatný výhľad na celý Lisabon a na rieku Tejo s najdlhším mostom v Európe, ktorý meria neuveriteľných 17 kilometrov), odkiaľ vedú starobylé uličky do  najstaršej štvrte Alfami, založenej Feničanmi. Pravý portugalský kolorit zažijeme na Praca do Comercio – jednom z najväčších a najkrajších námestí Lisabonu a keď sa vyvezieme železným výťahom Elevador de Santa Justa (podľa návrhu žiaka slávneho staviteľa A. G. Eiffela), starý Lisabon sa nám ukáže ako na dlani. Návrat do hotela. Fakultatívne návšteva predstavenia typického portugalského hudobného žánru Fado.

 

3. deň:  Raňajky, celodenný výlet do okolia Lisabonu na trase Sintra – Cabo da Roca a Cascais. Sintra, bývalé letné sídlo portugalských kráľov, plné palácov rôznych štýlov a krivolakých uličiek s malými obchodíkmi je najnavštevovanejším miestom Portugalska (UNESCO). Hlavnou atrakciou je známy Palácio da Pena z 19. storočia, ktorý je najzachovalejším príkladom romantickej portugalskej architektúry, ďalším lákadlom je letná rezidencia portugalského kráľa Palácio Nacional de Sintra postavená na prelome 15. a 16. storočia. V Cabo da Roca si vychutnáte si výhľady z najzápadnejšieho cípu kontinentálnej Európy a v rybárskom mestečku Cascais možno ochutnáte niektorú z miestnych rybích špecialít. Na záver si pozrieme portugalské Monte Carlo – Estoril. Návrat do Lisabonu.

 

4. deň:  Raňajky. Presun na letisko, odlet do Viedne a následný transfer do Bratislavy.

 

Zmena letových časov a programu vyhradená.

 

 

Umiestnenie ubytovacieho zariadenia na mape má len informatívny charakter a je poskytované bez záruky.

Žiadne recenzie pre tento hotel.